Věta je pojmenovaná podle Bernarda Bolzana a Karla Weierstrasse a je důležitá při studiu konvergence posloupností. Poskytuje záruku, že každá omezená posloupnost obsahuje alespoň jednu konvergentní podposloupnost. Hraje klíčovou roli v důkazech v matematické analýze, například v existenci a jednoznačnosti řešení diferenciálních rovnic, teorii Fourierovy řady atd.
Omezená posloupnost
Věta nám říká, že omezená posloupnost reálných čísel má hromadný bod a. Omezená posloupnost je, když existují čísla K a k, taková že pro každé číslo v posloupnosti platí . Nebo alternativně existuje kladné , pro které platí pro každé .
Důkaz: axiom úplnosti
Jistě existuje interval takový, že obsahuje všechny členy posloupnosti . Dokazujeme postupným půlením intervalů, rozdělíme tedy interval na poloviční intervaly a , pak aspoň jeden z těchto intervalů obsahuje nekonečně mnoho členů této posloupnosti, označme ho .
Tímto způsobem induktivně sestrojíme systém vnořených intervalů z nichž každý obsahuje nekonečně mnoho členů a pro jejichž délky platí
Podle axiomu úplnosti existuje reálné patřící do každého z intervalů . Protože délky intervalů konvergují k nule, lze pro libovolné okolí bodu x nalézt n dostatečně velké na to, aby celý interval patřil do . Proto lze v nalézt nekonečně mnoho členů posloupnosti a x je tedy hromadným bodem.
Důsledek B-W: Věta o limitě konvergentní posloupnosti
Konvergentní posloupnost ⟹ omezená.
Každá reálná monotonní posloupnost má limitu. Tato limita je konečná, právě když je daná posloupnost omezená.